MSK kao cilj svoje poslovne politike postavlja sticanje i održavanje ugleda kod KUPACA visokim kvalitetom finalnih proizvoda. Cilj rada je da kvalitet MSK proizvoda odgovara utvrđenim specifikacijama, sa što racionalnijim korišćenjem sirovina, energetskih i pomoćnih fluida i hemikalija.
Angažovanje celokupnog potencijala u MSK je usmeren da proizvodi MSK budu prepoznatljivi u svetu po svom kvalitetu, pouzdanoj, bezbednoj i kvalitetnoj isporuci.
Osnovni proizvodi u proizvodnom programu su metanol (tehnički i purssimum) i sirćetna kiselina (tehnička, farmaceutska i prehrambena).
Svi proizvodi se pre otpreme kupcu kontrolišu u Laboratoriji MSK.
MSK proizvodi su registrovani kod Evropske Agencije za hemikalije u skladu sa REACH uredbom.
O proizvodu
Metanol CH3OH (poznat i kao metil-alkohol) je jednostavan ugljenik alkohol.
Tečnog je oblika, bezbojan je i slabog mirisa. Najčešće je proizveden od prirodnog gasa ali takođe se može proizvesti od drugih ugljenika (ugalj, drvni otpad itd.).
Metanol je zapaljiva, opasna i otrovna materija, te se mora voditi računa o rukovanju istom - SDS
Upotreba
Metanol je osnovna sirovina za mnoge derivate u hemijskoj industriji. Tri najznačajnija derivata metanola su formaldehid, metil-tercijarni-butil-etar (MTBE) i sirćetna kiselina. Međutim, tražnja metanola se danas najdinamičnije razvija u sektoru primene alternativnih motornih goriva - u proizvodnji biodizela i dimetil-etra (DME), odnosno na bazi direktnog umešavanja metanola u motorne benzine.
Takođe, metanol nalazi svoju primenu u proizvodnji velikog broja industrijskih proizvoda i proizvoda za potrošnju kao što su: nameštaj, paneli, PET boce, rastvarači, smole, boje, lepkovi, tečnost za pranje vetrobrana, sportska oprema, farmaceutski proizvodi itd.
Smatra se da će metanol, kao potencijalni prenosilac vodonika, imati buduću široku primenu u oblasti gorivih ćelija.
O proizvodu
Sirćetna ili acetatna kiselina CH3COOH je jednostavna organska kiselina. To je bezbojna, korozivna tečnost, neprijatnog mirisa i izlaganje njenim parama može da izazove iritacije sluznice nosa, očiju i pluća. U bezvodnom obliku naziva se glacijalna sirćetna kiselina i to je higroskopna supstanca koja na temperaturama ispod 16,5° C kristališe do čvrstih bezbojnih kristala i potpuno je mešljiva sa vodom.
Proizvodi se uglavnom sintetičkim metodama (preko 75% karboksilacijom metanola) ali se može dobiti i bakterijskom fermentacijom.
Sirćetna kiselina je opasna, zapaljiva i korozivna materija, te se mora voditi računa o rukovanju istom - SDS
Upotreba
Sirćetna kiselina ima široku primenu u industriji kao primarna sirovina za proizvodnju drugih organskih jedinjenja. Više od jedne trećine ukupno proizvedene sirćetne kiseline se koristi za proizvodnju VAM-a (vinil acetat monomera).
Takođe se koristi u proizvodnji drugih hemikalija kao što su: tereftalne kiseline (PTA), acetatni estri (butil I etil acetat), celulozni acetati, anhidridi itd. S tim u vezi, sirćetnu kiselinu srećemo u tekstilnoj industriji, industriji boja i lakova, automobilskoj industriji, farmaceutskoj industriji, duvanskoj ind. (za proiz. filtera), prehrambenoj industriji, proizvodnji plastičnih masa itd.
O proizvodu
Tečni azot je bezbojna tečnost bez mirisa i ukusa. Azot je negoriv, neotrovan gas koji nema toksičnog delovanja na čoveka. Velike koncentracije mogu prouzrokovati gušenje, a tečnost može da izazove teže opekotine-promrzline. - SDS
Upotreba
Azot u tečnom agregatnom stanju se koristi za brzo hlađenje u industriji, proizvodnji hrane, medicini i veterini, kao i u naučnoistraživačkim postupcima.
O proizvodu
Tečni kiseonik je plavičasta tečnost bez mirisa. Kiseonik je negoriv, neotrovan gas i spada u materijale koji potpomažu palenje. Proizvod nema toksično delovanje na čoveka, a tečnost može da izazove teže opekotine-promrzline. - SDS
Upotreba
Tečni kiseonik, najčešće u kombinaciji sa vodonikom i kerozinom, svoju aplikaciju nalazi u raketnoj industriji. Takođe, koristi se u izradi eksploziva, u procesu prečišćavanja otpadnih voda kako bi se održao visok nivo mikro-organizama, u medicinske svre itd.